Tükettiğiniz An Uykusuz Geceler Geçireceğiniz Uyku Düşmanı Besinler

Kafeinin, kahve, çay veya hatta çikolata şeklinde olsun, kanıtlanmış bir uyku bozucu etkisi olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Ancak geceleri uykusuzluk çekiyorsanız, buna sebep olan bazı gıdalar da vardır. Devamı içeriğimizde…

Kaynak: https://www.everydayhealth.com/diet-n…

Yatmadan hemen önce büyük bir yemek yemek veya sizi rahatsız edecek derecede sıvı almak mide ekşimesi ve asit reflüsüne neden olabilir.

Bazı diyetisyenler, yiyeceklerin uykusuzluktan sorumlu olduğunu söylüyor. Yatmadan önce yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Uykuya dalmanıza yardımcı olan yiyeceklerin olup olmadığına bakın.

1. Pizza

Aşırı miktarda işlenmiş gıda tükettikten sonra fiziksel olarak rahatsız hissediyorsanız, bu kesinlikle uykunuza iyi gelmeyecektir. Doymuş yağ ve sodyum oranı yüksek olduğu için pizza bu yiyeceklerden en etkili olanıdır. Birçok yüksek oranda işlenmiş gıda aynı zamanda tuzludur, bu da gece uyanmanıza ve içecek bir şeyler aramanıza neden olabilir.

2. Smoothie

Bugüne kadar, aşırı şekerin birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Smoothie’ler görünüşte sağlıklı ve güzel bir atıştırmalık gibi görünse de, porsiyon başına ortalama olarak meyve suyundan bile daha fazla şeker içerir. Bu da adrenalin seviyesini yükselttiği için uykuya dalmanın daha zor olabileceğini söylüyor.

3. Peynir

Peynir ne kadar lezzetliyse, uyku üzerindeki etkisi o kadar kötü olabilir. Bu acımasız bir ironidir. Araştırmalar, peynirdeki proteinin rahatlama ve uykuya yardımcı olabileceğini gösteren bir amino asit olan triptofan’ı içermesine rağmen, her peynir uykuya yardımcı olmayabilir.

4. Domates

Yatma vaktine çok yakın yenirse, küçük bir porsiyon domates bile uykunuzu kaçırabilir. Asidik gıdalar mide zarını tahriş edebilir domateste bunlardan biridir. Aynı zamanda vücuttaki asidik pH seviyelerini yükseltebilir, bu da hazımsızlık, asit reflüsü ve mide ekşimesine neden olabilir, bu da uykuya engel olabilir.

5. Acı sos

Çok sayıda insan, baharatlı yiyeceklerin olumsuz etkilerinin yatma zamanı bir yana gün içinde bile daha da artabileceği konusunda hem fikirdir. Bu yüzden eğer akşam yemeği baharatlıysa, yatmaktan kaynaklanabilecek asit reflüsünü önlemek için yatmadan önce üç saat beklemeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda baharatların sıcaklığından vücut ısısını yükselterek uykunuzu engelleyebileceğini biliyor muydunuz?

6. Su

Hidrasyonun faydaları bir yana, doğanın sizi tam uyumaya başladığınız sırada çağırması kadar sinir bozucu bir şey yok. Yatmadan hemen önce çok fazla su içmek, uyku bölünme olasılığını artırır. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı nedeniyle gece boyunca uyuyamadığınız için dinlenmeniz de zorlaşabilir.

7. Alkol

Çok fazla alkol almak ağır horlamaya ve uyku apnesine neden olabilir. Aynı zamanda alkol, uykuda boğaz kaslarını gevşeterek nefes almayı zorlaştırır. Ayrıca beynin uyanmasını ve vücudun oksijen eksikliğini algılamasını zorlaştırabilir, bu da daha uzun ve daha sık nefes duraklamalarına neden olabilir. Böylelikle kalitesiz bir uykuya sahip olmanıza neden olur.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x