Meral Akşener’den 5 milyonluk dava! Kazanırsa kime bağışlayacağını açıkladı

GÖKMEN ÖRKMEZ / GÜNBOYU

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra bir ihbar üzerine başlatılan ve 7 yılın ardından takipsizlik kararı verilen soruşturma sürecinde yaşadığı ihlalleri Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, başvuru hakkında bilgi verdi. Poyraz, “Adil Yargılanma Hakkının, Kendisine Yöneltilen Suçlamanın Nedeninden ve Niteliğinden Haberdar Olma Hakkının, Makul Sürede Yargılanma Hakkının Ve Lekelenmeme Hakkının” ve siyasi laiklerle “sınırlamanın Anayasa’da belirtilen amaçları aşamayacağına” ilişkin Anayasa kuralının ihlal edilmesinden dolayı” Akşener’in başvuruda bulunulduğunu aktardı.

Öte yandan dava 22 Ağustos 2023 tarihinde takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı.

“HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Poyraz, “avukatlar tarafından yapılan bireysel başvuruda gizlilik kararı alındıktan sonra kısa bir süre içinde dosyaya ilişkin tüm bilgilere savcılık tarafından ulaşıldığını, son dört yıllık sürede dosyada hiçbir işlem yapılmadığını kaydetti. Poyraz, Akşener’in Anayasa’nın 36. maddesinde düzenlenen “Adil Yargılanma Hakkının, Kendisine Yöneltilen Suçlamanın Nedeninden ve Niteliğinden Haberdar Olma Hakkının, Makul Sürede Yargılanma Hakkının Ve Lekelenmeme Hakkının” ihlal edildiğini aktardı.

“POLİTİK MALZEME OLARAK KULLANILDI”

2019 yılında dosyaya ilişkin tüm bilgi ve belgelere erişilmiş olmasına rağmen dosyada verilen gizlilik kararından sonra esasa ilişkin hiçbir işlem yapılmadığını ekleyen Poyraz, tüm süreç boyunca medyadaki kimi haber ve yayınlarda dosya içeriğine ilişkin bilgilere yer verildiğini ve yorumlar yapıldığını, dört yılı erişim kısıtlı olarak yedi yıl süren soruşturma evresinde gerçekleşen tüm seçim süreçlerinde Meral Akşener ve İYİ Parti aleyhine iktidar partisi olan AK Parti ile Cumhur İttifakı’ndaki diğer siyasi partiler tarafından bu soruşturmanın bir siyasi silah ve politik malzeme olarak kullanıldığını dile getirdi.

TAZMİNATI KAZANIRSA KİME VERECEK?

Müvekkillerinin Anayasa’da düzenlenen haklarının ihlal edildiğinin tespitini talep eden Akşener’in avukatları ayrıca bu süreçte uğramış olduğu saldırılar sebebiyle 5 milyon lira manevi tazminat talebinde de bulundu. Bu tazminata hükmedilmesi durumunda tüm tutarın şehit ailelerine verileceği de dilekçede açıkça belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x