Dünyada sadece 43 kişinin damarlarında” altın kan “akıyor: Sahipleri şanslı mı şanssız mı?

Dört ana kan grubu vardır. Kan grupları, eritrositlerin, yani kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan antijenler (proteinler) kümesidir. A kan grubu en eski olanıdır ve insan ırkının gelişmesinden bu yana mevcuttur. B grubu, yaklaşık 3,5 milyon yıl önce kan hücrelerinin yapısında meydana gelen değişikliklerin sonucudur. 2,5 milyon yıl önce başka bir mutasyon O kan grubunun oluşmasına yol açtı. Sonunda AB kan grubu ortaya çıktı. Kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki antijenler bir bağışıklık tepkisini tetikler (A kan grubunda A antijeni bulunur, B kan grubunda B antijeni vardır ve AB’de her ikisi de bulunur. O kan grubunda ikisi de yoktur). Avusturyalı doktor Karl Landsteiner, kan gruplarını A, B, AB ve O olarak sınıflandırdığı için 1930’da Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü aldı.

Kırmızı kan hücreleri ayrıca RhD proteini adı verilen başka bir antijeni de içerir. Varsa kan grubu pozitif, yok ise negatif kan grubu denir. A, B ve RhD antijenlerinin ortak kombinasyonları bize sekiz yaygın kan tipini verir (A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, O+ ve O-). Ayrıca bu sekiz türün her biri birçok farklı çeşide ayrılabilir. Rh-null’a bu şekilde ulaşıyoruz.

“Altın kan” – nedir ?
ABO sistemine ek olarak kırmızı kan hücrelerine bağlanabilen 600’den fazla antijen vardır. Sonuç olarak, bu benzersiz antijenlerle ilişkili 30’dan fazla farklı kan grubu sistemi vardır. Duffy’nin kan grubu, K (veya Kell) antijen grubu, Lutheran kan grubu, Kidd’in kan grubu gibi nadir sistemler vardır. 1000 kişide 1 veya daha az sıklıkta görülürler.

Ancak dünyadaki en nadir kan grubu Rh-null grubudur. Aslında dünyada bu kan grubuna sahip kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Şu ana kadar sadece 43 vaka doğrulandı. Bu son derece nadir kan grubunun bulunduğu ilk kişi bir Avustralyalıydı. Bu 1961’de oldu. Dünyada 6 milyon insandan 1’inde “altın kan” bulunduğundan şüpheleniliyor.

Peki bu aslında ne anlama geliyor? “Altın kan” sözde sıfır kandır (Rh-null). Mesele şu ki, Rh sistemindeki 61 olası antijenin tamamından yoksundur. Ancak sahiplerinin işi hiç de kolay değil. Kan nakline veya başka ciddi bir ameliyata ihtiyacınız varsa, uygun kan grubunu elde etmek çok zordur (dünyada yalnızca 10 “altın kan” donörü vardır). Rh-null kanın en büyük avantajı evrensel olmasıdır, yani nadir bir Rh kan grubuna sahip herkese nakledilebilir. Bu nedenle “altın ağırlığına değer”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x