ABD ve PKK’nın petrol terörü

Türkiye’nin önceki gün 6 şehit verdiği Metina-Zap sınırının ABD’yle de önemli bir irtibatı bulunuyor. 2019 yılında başlayan Pençe Operasyonları’yla Irak’ın kuzeyinde çok sayıda üs bölgeleri kuran TSK sınırdan 35 km uzaklıktaki Gara’yı büyük oranda teröristlerden temizledi.

ABD’NİN PETROLÜNE 15 KM YAKLAŞTI

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre Mehmetçik, Gara’nın hemen güneyinde bulunan ve ABD’li şirketlerin işlettiği petrol tesisi ve kuyularına 15-20 kilometre kadar yaklaştı. Bölgede 50’den fazla petrol kuyusu bulunuyor. ABD, petrol tesisinin kendisine ait olduğunu resmi olarak kabul etmese de TSK’nın buraya yaklaşmasından endişe ediyor. Daha önce de bölgeyle ilgili kriz çıkaran Washington’un bu nedenle önceki gün gerçekleşen terör saldırısında rolü olabileceği belirtiliyor.

SURİYE’DEKİ PETROL TESİSLERİ VURULDU

TSK’nın Metina-Zap sınırındaki terör saldırısından saatler sonra Irak’ın kuzeyiyle birlikte Suriye’nin kuzeyine de hava saldırısı düzenlemesi ve seçilen hedeflerin mahiyeti de PKK’yla birlikte ABD’ye de cevap olarak görülüyor. Savaş uçakları ve SİHA’ların Suriye’nin kuzeyinde Kamışlı, Tirbespiyê, Derik, Malikiye, Kahtaniye ve Karaçok’ta PKK/YPG’nin ABD desteğiyle işlettiği petrol tesislerini imha etti.

DİKKATİ SURİYE’DEN ÇEKMEK İSTİYOR

PKK’nın Irak’ın kuzeyinde saldırılarını yoğunlaştırmasının bir diğer sebebi ise Türkiye’nin dikkatini Suriye’den Irak’a çekmek. Gelen istihbaratlar ABD’nin, son dönemde özellikle PKK’nın Suriye yapılanmasına ağırlık verdiğini gösteriyor.

ABD’liler, Fırat nehrinin doğusunda PKK/YPG’lilere helikopter pilotluk eğitimi, paramotor eğitimi, özel kuvvet ve mayın ile anti tank eğitimi veriliyor. Ayrıca Deyrizor ve Rakka’da askeri okullar açıldı. Bu nedenle PKK’ya asıl hesabın Suriye’de sorulması bekleniyor.

Türkiye’nin yanındalarmış!

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından şehitler için taziye yayınladı. Büyükelçiliğin mesajında, “ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliği olarak, 22-23 Aralık tarihlerinde yürütülen terörle mücadele operasyonları sırasında hayatını kaybeden 12 Türk askerinin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi iletiyor, yaralı olan Türk askerine acil şifalar diliyoruz. Terörle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x