”O Fay İçin Özenli Olunmalı”: Prof. Dr. Naci Görür’den Kahramanmaraş Depremi Sonrası Açıklama

AFAD, Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı. Vatandaşları bir kez daha tedirgin eden depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Görür, ‘Malatya fayı üzerinde olan ve yakınında bulunan yerlerde daha özenli olunmalıdır’ ifadelerini kullandı.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

11 ili etkileyen korkunç depremlerin ardından hem afet bölgesi hem de ülkenin pek çok yerinde depremler olmaya devam ediyor. Yaşanan sarsıntılar vatandaşları tedirgin ederken yeni depremler de meydana geliyor.

Bugün Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde 4.1 büyüklüğünde deprem oldu. Saat 11:58 sularında yaşanan deprem yerin 7 km derinliğinde meydana geldi.

Yaşanan deprem hem Kahramanmaraş’ta hem de çevre illerden hisseldi. Bölgede bulunan halk bir kez daha meydana gelen sarsıntının ardından tedirgin oldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Depremlere dair analizleri ve değerlendirmeleriyle öne çıkan Görür, sarsıntının Malatya fayı ile Çardak fayının kesişme noktasına yakın bir yerde yaşandığını belirtti.

Malatya fayına dikkat çeken Naci Görür, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

”Arkadaşlar, Tatlar-Nurhak/K.Maraş’ta 4,1 deprem oldu. Deprem Malatya Fayının Çardak fayının kesişme noktasına yakın bir yerde oldu. Çardak fayı üzerinde Çelikhan-Göksun arasında fazla endişe edilecek bir şey yok. Malatya fayı üzerinde olan ve yakınında bulunan yerlerde daha özenli olunmalıdır. Bunu da son depremler bu faya stres transfer etmiş olabilir diye söylüyorum. Malatya Fayı Nurhak- Kemaliye arasında KD-GB yönlü uzanmaktadır.”

Prof. Dr. Naci Görür’ün paylaşımını da buradan görebilirsiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x